Universal Single Carb Intake Manifold 40mm 50mm Yamaha Virago XV700-XV1100
Review
Tax included
Universal bolt-on 50mm or 40mm single manifold without carburetor mount
Manifold is designed to fit all Yamaha Virago XV700, 750, 920, 1000, 1100 and 1100 V-Star.
Fits most of carburetor holders with bolt holes distance between 60 mm to 76 mm.
Quantity
Last items in stock
  Security policy
We accept VISA, MASTERCARD, AM EX, Bank Wire or Revolut Payments only, due to faster service.
  Delivery policy
Fast and free worldwide delivery up to 15 business days.
  Return policy
We do not accept returns, but we do exchange for defective parts for free. No returns required.
Universal 40mm or 50mm single carburetor manifold is professionally designed and engineered by VTC motors
Designed to fit Yamaha Virago XV700, 750, 920, 1000, 1100 and V-Star
Flange is a universal size for 40mm or 50mm carb holders
Manifold is without carb mount.
Installation instructions will be included and are featured below as well
Please email or call us at +370 621 06597 with any questions. We will respond within 1 working day.
Materials
Aluminum
Parts Included
Manifold
2 x gaskets
Payment, Shipping and Returns
PayPal, Visa, Mastercard, Discover and American Express
Product will ship within 3-7 business days and tracking number will be provided
All returns must be in new, unused condition and made within 14 days of receiving product
Returns are not accepted without contacting us prior to shipping back
Buyer pays return shipping and a tracking number needs to be provided (for your safety and ours)
Refunds will be applied once product is received at our warehouse
Installation Guide
1. Remove existing carbs and separate them if original stock carb is used
2. Use front carb for this conversion
3. Install manifold on to engine. Right or left, it’s your choice.
4. Install carb
5. Attach throttle cable
6. Attach choke cable by removing rear choke cable bracket and reattaching to front
7. Double check clamps and cables
8. Start your engine
9. Stop reading instructions and hit the road
With stock Hitachi carburetor, needle lifted 0.8mm and main jet is a 140 - 180 , pilot is 42 - 50.
XV700-1100 AL
2 Items
Write your review